Jdi na obsah Jdi na menu
 

2. 8. 2018

100 let Českého lva

100 let Českého lva. Přes trable s balíkem na poště až do ČFL

Je to významné jubileum. Takové, o kterém si mnoho klubů může nechat jen zdát. Fotbalový oddíl z Neštěmic letos slaví 100 let od svého založení. V sobotu se v areálu Českého lva koná akce, jež slavný milník připomíná.

My vám nabízíme unikátní ohlédnutí za bohatou historií celku z Ústí, který přežil katastrofu v podobě nacistického Německa i pro mnohé stále nedávnou temnou komunistickou éru.

KDO VYZVEDNE BALÍK?

V listopadu roku 1918 se sešla hrstka obětavých sportovců, kteří již od roku 1913 působili ve fotbalovém klubu Amateur Sportklub Nestomitz, vesměs se skládající z českých občanů, kteří za dob Rakouska nesměli založit klub nesoucí české jméno. Cíl byl jediný a jasný - založit nový spolek.

První schůzka se konala v místnosti pana Rolleho (dnes závodní klub), ke které se dostavili jen největší zájemci. Schůzka byla zahájena Karlem Nárovcem a bylo jednohlasně schváleno, aby klub nesl jméno Český lev. V březnu roku 1919 byla svolána valná hromada, která zvolila první výbor. Současně byla sestavena první fotbalová jedenáctka.

Největším problémem však bylo zakoupení fotbalových potřeb. Pokladna zela prázdnotou. A tak se projevila obětavost členů, kteří klubu přispěli velkými půjčkami, aby nejnutnější potřeby, které se již nacházely na poštovním úřadě, mohly být vyplaceny. To se nakonec podařilo a historie Českého lva začala psát první kapitoly i na trávníku.

Největším úspěchem bylo zprvu to, že klub vůbec aktivně fungoval. První větší úspěch ovšem přišel nečekaně brzy – v roce 1923 tým obsadil druhé místo v mistrovství Severozápadočeské župy. O čtyři léta později se Neštěmice postavily k přátelskému utkání proti profesionálům ze Sparty Praha, kterou celek z Ústí porazil senzačně 5:4. Takové byly první roky neštěmického lva.

POVÁLEČNÁ ÉRA

Fotbal se po druhé světové válce hlásil i přes počáteční nesnáze čile k světu. Nejinak tomu bylo v Neštěmicích. Českému lvu se ale příliš nevedlo, díky neukázněnosti diváků mu dokonce bylo zavřeno hřiště. Klub si tehdy „sáhl na dno“ a hrál jen okresní soutěže. Do kraje se vrátil až na konci šedesátých let.

Od té doby se však neštěmická kopaná – již s tradičním dodatkem Tonaso – nadechovala pomalými krůčky ke svým zlatým časům. Mužstvo kolem Vincence Jirkovského okusilo krajský přebor. Pralo se statečně. A to zdaleka nebyl vrchol.

V sezoně 1991-1992 Tonaso postoupilo díky shodě náhod do prestižní divize. Tam Neštěmice odehrály pouhý rok a mířily znovu výš – do ČFL! Český lev si tak vybojoval druhý postup z posledních dvou sezon. Mužstvo tehdy táhl především výtečný kanonýr Petr Matzke z Dubic.

ČFL už ovšem byla nad síly Neštěmic. Tonaso sehrálo mnoho vyrovnaných střetnutí, jen v odvetách bodovalo hned sedmkrát. Přesto musel Český lev jednu z nejvyšších tuzemských soutěží opustit a z předposlední příčky sestoupil zpět do divize.

Neštěmický fotbal po revoluci zažíval svá nejlepší léta. O Českém lvu se tehdy mluvilo za jeho výkony s velkým uznáním a nic na tom nezměnil ani sestup z třetí ligy.

Nyní hlavní mužstvo působí v krajských soutěžích, klub v psaní své historie pokračuje. Kdysi neměl ani na to, aby si na poště mohl vyzvednout základní potřeby. Letos slaví 100 let a má devět mládežnických mužstev.

Autor: Jan Pechánek ustecky-denik.jpg